Tässä ovat lajien parhaat urheilijat vuodelta 2019: pohjalaisurheilijat loistavat vähyydellään

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2019 -valinnat on tehty.

Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 76 eri lajissa.

Lajien parhaat urheilijat 2019 ovat seuraavat:

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto

Agility: Janita Leinonen, Agility Warriors (Littoinen)

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Nella Korpio, Helsinki Ski Club

Amerikkalainen jalkapallo: Miro Kadmiry, Helsinki Roosters

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Valtteri Bottas

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen–Anniina Parkkinen

Biljardi: Casper Matikainen, Espoon Biljardikerho

Curling: Jermu Pöllänen, Helsingin Yliopiston Curlaajat

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)

Freestyle: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura

Frisbeegolf: Eveliina Salonen, Nummelan Frisbeeseura

Futsal: Jukka Kytölä, Mantova Calcio a5 (Italia)

Golf: Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf

Hiihtosuunnistus: Tero Linnainmaa, Kyrös-Rasti (Hämeenkyrö)

Ilmailu: Lassi Nurila, Kokkolanseudun RC-lentäjät

Jalkapallo: Teemu Pukki, Norwich City FC (Englanti)

Jousiammunta: Taru Kuoppa, Sherwoodin Iloiset Veikot (Helsinki)

Judo: Martti Puumalainen, Mikkelin Judo

Jääkiekko: Marko Anttila, Jokerit (Helsinki)

Jääpallo: Kimmo Kyllönen, IK Vänersborg (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Sanna Pasanen, Giants (Pori)

Kiipeily: Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat (Helsinki)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Riihimäen Cocks

Lentopallo: Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Jussi Luhta, HC Kilppari, Turku

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Pauliina Polet, Vesisamoilijat (Lahti)

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho – Jussi Veräväinen, Hyvinkään Moottorikerho

Moottoriveneily: Tuukka Lehtonen, Hirvensalmen Veneilyseura

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Juha Puhtimäki, Joensuun Maila

Pikaluistelu: Samuel Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Lotta Henttala, Porin Tarmo ja Trek-Segafredo (USA)

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee (Tampere)

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Matti Keränen, Kuopio Rugby Club ja Jyväskylä Rugby Club

Rullakiekko: Jimi Palanto, Pahalampi (Tampere)

Rullalautailu: Jaakko Ojanen

Salibandy: Veera Kauppi, IKSU (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)

Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Suvi Mikkonen, Hankuk Finland (Tampere)

Taitoluistelu: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit

Taitouinti: Mari Moilala, Oulun Uinti

Tanssiurheilu: Mari Munne ja Juho Päivinen, Bolero (Turku)

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Anna Rantanen, Lahti Thai Boxing Club

Tikkaurheilu: Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)

Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Nea Immonen, Vantaa Diving

Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Vesipallo: Sándor Barány, Cetus (Espoo)

Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo

Lisää aiheesta

Kommentoi